Gratis pokalkamp i Nørreskoven: VB inviterer til Børnenes Dag

Foto: Carl Dixen

I samarbejde med 3F og vores stærke netværk af Kong Hans Eg-sponsorer inviterer Vejle Boldklub alle børnefamilier og andre fodboldinteresserede i Vejle og omegn til gratis fodbold på Vejle Stadion, når 3F Superliga-holdet møder tst Fodbold fra Jyllandsserien tirsdag den 26. september.

Af Daniel Abedeny | 19. september 2023

Vejle Boldklubs kommende modstander i 3. runde af Oddset Pokalen er tst Fodbold fra Jyllandsserien. Og det er et ganske særligt fodboldhold, som VB skal op imod: For selvom tst Fodbold er fra Tilst, er det et hold, som primært udgøres af vejlensere og tidligere VB'ere, og som derfor har ytret et stort ønske om at spille den kommende pokalkamp på Vejle Stadion og derved få en stor pokaldrøm opfyldt.

Den pokaldrøm går i opfyldelse tirsdag den 26. september klokken 18:00.

For takket være et generøst samarbejde mellem 3F og Vejle Boldklubs CSR-partnere i Kong Hans Eg-netværket slår Vejle Boldklub stadionportene op og inviterer alle børnefamilier og øvrige fodboldinteresserede i Vejle og omegn ind til gratis fodbold på Vejle Stadion.

Børnenes Dag: En stærk sammenslutning af samarbejdspartnere

Børnenes Dag er navnet på vores arrangement, og det løber altså af stablen tirsdag aften i forbindelse med pokalkampen mellem Vejle Boldklub og tst Fodbold.

Således er 3F og Kong Hans Eg-netværket medarrangører af Børnenes Dag. I fællesskab har de to aktører frikøbt kampen for at give alle børnefamilier mulighed for at få en god fodboldoplevelse på Vejle Stadion. Endvidere har Vejle Boldklub allieret sig med BROEN Vejle, Sportucation og Mødrehjælpen og herigennem inviteret en større gruppe udsatte børn, unge og børnefamilier til pokalfodbold tirsdag aften. De tre organisationer arbejder alle med og for udsatte børn, unge og børnefamilier i Vejle Kommune og er i forvejen centrale samarbejdspartnere i de CSR-projekter, som Vejle Boldklub deltager i.

Glæde over arrangementet

Børnenes Dag er en dag i fællesskabets tegn. Til kampen mellem Vejle Boldklub og tst Fodbold åbner vi Royal Fan Universe, i Arbejdernes Landsbank Kids Zone vil der være sørget for underholdende aktiviteter til alle interesserede børn, og efter slutfløjtet markerer vi sammen fællesskabet inde på grønsværen.

Her inviteres alle tilstedeværende børn under 15 år nemlig til fælles gruppebillede med de to mandskaber.

Henrik Tønder, administrerende direktør i Vejle Boldklub, fortæller:

- Da vi fik denne unikke mulighed og fik overdraget hjemmebanen til os, opstod en stor mulighed for ikke blot at give vores kommende modstandere, men hele Vejle en stor fodboldoplevelse. I vores daglige arbejde arbejder vi ud fra en principiel idé om, at Vejle Boldklub ikke blot er en fodboldklub, men et fællesskab. Fællesskab handler om at give og om at rumme hinanden, uanset hvor vi kommer fra, og hvordan vi er stillet, og det er med de værdier som fundament, at vi kan invitere til gratis fodbold i Nørreskoven.

- For takket være en stærk sammenslutning af 3F og vores trofaste samarbejdspartnere under Kong Hans Eg-initiativet er vi nu kommet i mål. At aktivere en hel stadioninfrastruktur er kosteligt, men samarbejdet har gjort det muligt at få arrangeret en afvikling af pokalkampen mod tst Fodbold på Vejle Stadion, som er på niveau, og som er gratis. Det er med andre ord det samarbejde, som har givet os som klub mulighed for at give noget tilbage til byen og især børnefamilierne og de unge mennesker i og omkring Vejle, som forhåbentlig får en mindeværdig oplevelse på tirsdag. På vegne af Vejle Boldklub sender jeg en stort tak til 3F maog alle vores samarbejdspartnere under Kong Hans Eg for at gøde jorden til Børnenes Dag og gøre denne gratis pokalkamp mulig.

Hos 3F Vejle er man glad for at kunne bidrage til arrangementet, udtaler Martin Jensen, formand for 3F Vejle.

- Vi er i 3F Vejle super glade for at kunne være med til at bakke Vejle Boldklub op ved at give byen, unge som gamle, en rigtig god fodboldoplevelse på Vejle Stadion. På vegne af 3F er det mit ønske, at så mange som muligt i Vejle og omegn benytter sig af muligheden for at komme til gratis fodbold og opleve fællesskabet på tribunerne. For alle, børn, voksne, store og små, har brug for fællesskabet. Det er fællesskabet, der skaber sammenholdet og bedre forhold, uanset om det er til fodbold eller ude på arbejdspladserne.

Et Vejle-hold fra Tilst på besøg i Nørreskoven

Tirsdag venter der altså også tst Fodbold en god fodboldoplevelse. Vejle-holdet fra Jyllandsserien har slået to 3. divisionsklubber ud på vejen til Oddset Pokalens 3. runde og skal nu op imod superligamodstand foran formentlig flere tusinde tilskuere i Nørreskoven til Børnenes Dag.

- ​Vi er et lukket fodboldhold i tst Fodbold, som har den fælles reference, at vi alle sammen er fra Vejle. Det var helt surrealistisk, da vi kom op sammen med Vejle, som vi alle sammen har et specielt forhold til. Halvdelen af holdet har spillet i VB, og vi har stort set alle sammen en relation til klubben og byen, fordi vi er kommet på Vejle Stadion i mange år og har bakket op, fortæller Mathias Balleby, næstformand og holdleder for jyllandsserieholdet, og uddyber:

- VB er vores klub, og vi er alle sammen meget taknemmelige for, at kampen kan afvikles på Vejle Stadion. Det bliver en kæmpe oplevelse for spillerne, alle omkring holdet og de ungdomsspillere fra tst, som tager turen til Vejle, og vi håber, sammen med VB's 3F Superliga-hold, at vi kan være med til at give de forhåbentlig mange tilskuere en rigtig pokalfight, slutter han.

Sådan henter du din fribillet til Vejle Boldklub - tst Fodbold

  1. Opret profil via vb.eventii.dk
  2. Login på din profil på vb.eventii.dk
  3. Vælg kampen Vejle Boldklub – tst Fodbold
  4. Vælg din billet til 0 kr.
  5. Gennemfør ordren

OBS: Sæsonkortabonnementer til Vejle Stadion er gyldige til pokalkampen.

Udebaneafsnittet er afsnit F, sæde 1-31.

Kong Hans Eg-initiativet

Kong Hans Eg-konceptet er paraplyen, der indeholder alle Vejle Boldklubs CSR-aktiviteter gennem en hel sæson. Kong Hans Eg er en stilkeg, der stammer fra det 16. århundrede, og med sine dybe rødder har Kong Hans Eg stået gennem både krige, katastrofer og alt slags vejr. Netop de dybe rødder er den forankring, som Vejle Boldklub gennem Kong Hans Eg-initiativet, sammen med lokale, regionale og nationale virksomheder, ønsker at bidrage med til dem, der ikke nødvendigvis er givet de bedste forudsætninger til at slå rødder i samfundet, uddannelsesverdenen eller i tilværelsen.

Kong Hans Eg-initiativet udgøres af følgende virksomheder:

FÅ ADGANG TIL ALLE VORES HJEMMEKAMPE

Fra bare 79,- pr. måned kan du med et abonnement få adgang til alle kampe på Vejle Stadion.

Køb abonnement her

Hovedsponsor

Partnere | Eksklusiv