Med sin 14. kamp i træk uden nederlag og et vanvittigt comeback á to omgange kan VB nu gå på juleferie med hul ned til forfølgerne.

Bl.a. ved hjælp af busser sponseret af klubbens engagerede hovedsponsor Arbejdernes Landsbank lykkedes det at fylde prægtigt op i udebaneafsnittet, og de entusiastisk støttende fans blev med 4-3 sejren belønnet med en førjulegave, allerede inden første kalenderlåge er åbnet. Og ikke en af de kedelige bløde…! Alle med VB i hjertet kan nu vinteren over glæde sig over stillingen i NordicBet LIGA, og når de med Jesper Fårekylling d. 24. synger When You Wish Upon a Star, ved man nok, hvad alle VB-fans ønsker sig aller-, allermest…

Viborg var dog en særdels værdig kombattant i et mageløst topdrama, der bød på masser af mål, intensitet, tempo, godt spil og dramatik. Ingen kunne have brokket sig over en pointdeling, men VB er i øjeblikket besjælet af en helt ubændig sejrsvilje, som endte med at give dem sejren trods en helt umulig start.

Træner Gâlcă havde efter den overbevisende indsats mod Roskilde ikke fundet anledning til at ændre på sit hold, så det var den samme startellever, der entrede Energi Viborg Arena.

Viborg havde i sin højre side en spiller med det guldrandede VB-navn Christian Sivebæk. På bænken sad den tidligere VB’er Jacob Dehn Andersen, mens også de grønnes rutinerede reservekeeper, Jesper Christiansen, har en fortid i Nørreskoven.

Viborg var uden Verhagen – den seneste tids nok mest omtalte ikke-fodboldspiller. Er ist gesperrt…

Hjemmeholdet fik den bedst tænkelige start mod et VB-hold, der slet ikke var klar fra dommerens startfløjt. Allerede efter fire minutter gik Christian Sørensen til baglinjen i VB’s højre side og smækkede bolden helt over modsat. Kuglen blev headet ind foran, hvor Mads Aaquist pandede den i mål utageligt for Groothuizen. Og skidt blev til værre for topholdet. VB-forsvaret sejlede fuldstændigt, og to minutter efter slap de grønblusede igennem igen – denne gang i gæsternes venstre side. Bolden blev spillet skråt bagud, og Frederik Brandhof kom stormende til og huggede læderet i kassen.

Moralen fejler dog ikke noget hos holdet fra Nørreskoven. VB-spillerne rystede sig, som en hund, der er er kommet for tæt på haveslangen, og gik til modangreb mod et hjemmehold, der tilfreds med sin tomåls føring nu trak sig baglæns. Montiel advarede allerede værterne kort efter 2-0 målet, da han spillet op af Mucolli var fri med keeper Ingvar Jónsson, men islændingen trak det længste strå.

Efter at Montiel på et forsøg udefra igen var blevet pareret af Jónsson, blev det 1-2 efter en god halv time. Et hårdt pressende og dominerende VB-mandskab tilspillede sig en række hjørnespark, og et af dem endte – skønt småkikset udført af Montiel – hos Ramadani, der hamrede bolden ind i hjørnet. Den albanske arbejdshest er jo ikke just kendt som målmager – det var blot hans anden scoring i VB-trøjen – men allerede i weekenden i Roskilde annoncerede han jo med en stolpeflugter, at han altså godt kan ramme bolden.

Kort efter måtte en skadet Mølgaard lade sig udskifte med Thomas Gundelund, og kort efter sin entre gik opkomlingen opportunistisk solo, fik en lidt heldig kontra og sparkede så bolden ind i det lange hjørne til 2-2.

Ramadani havde fået blod på tanden og fyrede inden halvtid endnu et fint langskud af, som Jónsson dog tog sig af.

Gâlcă bragte Davidsen efter pausen for en skadet Amundsen. Og efter en god time kom Gryn ind for Mucolli. Efter VB-kontrol i hele den sidste del af 1. halvleg, kom viborgenserne fint ud efter pausen og var nu i teten. Det blev da også til en fornyet VFF-føring efter 61 minutter. Som udløber af et af Christian Sørensens lange indkast kom de grønne igen til baglinjen, og indlægget headede Jakob Bonde i mål.

Gâlcăs tropper rystede dog endnu engang chokket af sig og fik hurtigt udlignet. Efter en lang fremlægning vinkede linjedommeren for offside, men dommer Sebastian Friis Aagerup, der havde begge hænder fulde med aftenens kamp, vurderede, at Finnbogason ikke var strafbar, og mens alle viborgensere stod og appellerede, løb VB’s svar på Lewandowski ned og rundede Jónsson til 3-3.

Hjemmeholdet pressede voldsomt på for en fornyet føring, og de rødblusede måtte en enkelt gang redde på stregen efter et af værternes mange hjørnespark. VB-lejren håbede vel mest af alt på at holde det ene point, men Diego Montiel ville det anderledes. På et vidunderligt langskud i det 79. minut sikrede han VB en vital sejr.

Også godt hjulpet af Groothuizen, som i slutminutterne hev en Glanzparade op på indskiftede Tobias Bechs fine langskud. Efter syv overtidsminutter kunne Sebastian Friis Aagerup fløjte for sidste gang, og jubelen bag mål ville ingen ende tage.

Selvfølgelig var vejret endnu engang næppe egnet til at jage en hund ud i, men selv om det danske vinterklima ikke er specielt egnet til udendørs sysler, kan man være helt ked af, sæsonen nu er slut – med VB’s momentum in mente.

Men alle må væbne sig med tålmod til 1. marts, når HB Køge kommer på besøg. Allerede nu ønskes alle hjemmesidens læsere herfra en rigtig glædelig jul og et godt nytår.

Forza VB…!

Se målene fra kampen her.

NordicBet LIGA 2019-20, Energi Viborg Arena
Torsdag den 28. november 2019 kl. 18.30
Viborg FF – Vejle Boldklub 3-4 (2-2)
5. 1-0 Mads Aaquist
7. 2-0 Frederik Brandhof
29. 2-1 Ylber Ramadani
35. 2-2 Thomas Gundelund
62. 3-2 Jakob Bonde Jensen
65. 3-3 Kjartan Finnbogason
79. 3-4 Diego Montiel

Kort:
25. Kjartan Finnbogason (gult kort)
69. Diego Montiel (gult kort)
77. Sergiy Gryn (gult kort)

Indskiftninger:
33. Tobias Mølgaard ud Thomas Gundelund ind
46. Malte Amundsen ud Viljormur Davidsen ind
59. Arbnor Mucolli ud Sergiy Gryn ind

Vejle Boldklubs startopstilling:
Indy Groothuizen

Tobias Mølgaard
Mads Greve
Juhani Ojala
Malte Amundsen

Diego Montiel
Ylber Ramadani
Jacob Schoop (anfører)

Lucas Jensen
Kjartan Finnbogason
Arbnor Mucolli

Bænken:
Gianluca Zanette (m)
Viljormur Davidsen
Sergiy Gryn
Magnus Grødem
Adam Jakobsen
Thomas Gundelund
Nicolas Gianini Dantas

Dommer: Sebastian Friis Aagerup
Tilskuere: 4.084

Viborg (4-3-3): Ingvar Jónsson – Alexander Fischer (81: Mikkel Knudsen), Lars Kramer, Jakob Bonde Jensen, Christian Sørensen – Frederik Brandhof, Jeppe Grønning, Mads Aaquist – Christian Sivebæk, Alassana Jatta (73: Albion Avdijaj), Jeff Mensah (83: Tobias Bech)
Træner: Jacob Neestrup.

Kort:
56. Jeppe Grønning (gult kort)
81. Frederik Brandhof (gult kort)

Tekst: Ole Kristensen.