Mens størstedelen af fodbold-Danmark i disse uger er ved at starte op med efterårstræning og DBU-kampe, har vores talenttrupper på U13-U15 været i gang i snart en måned.

Den 23. juli blev der nemlig budt velkommen til træning – og ikke mindst velkommen til en række nye ansigter i VB-regi – i særdeleshed på U13-holdet, som er første år i talent-sektoren.

Talenttruppen til U13 er for første gang udtaget med afsæt i DBUs TopCenter, som blev lanceret i starten af 2018, og dermed har afløst KUV.

Første opgave for U13-U15 var Brøndby Elite Cup fra d. 31/7-5/8. Resultatmæssigt blev det til en 5. plads til U13, en 4. plads til U14 og en 8. plads til U15. Udover mange kampe med rigtig god matchning, gav turen også mulighed for at ryste trupperne godt sammen – både internt, men også på kryds og tværs mellem årgangene.

Nedenfor kan talenttrupperne ses, hvor der også står opført, hvor den enkelte spiller tidligere har været i Future Vejle/TopCenter-samarbejdet. Senere vil vi lancere holdfotos og individuelle spillerprofiler på VB Alliancens hjemmeside.

Vi vil i den forbindelse gerne rette en stor tak til vores samarbejdsklubber, og håber I vil følge de enkelte drenge med stolthed og interesse, når de trækker i VB-trøjen.

U13 (årg. 2006)
Alberto Vogtmann (Hover IF, Bredballe IF, Jelling FS)
Aleksander Meineche Jørgensen (Bredballe IF, Jelling FS)
Bastian Knudsen (Bredballe IF)
Benjamin Fransberg (Vejle Boldklub)
Casper Kallestrup (Vejle Boldklub)
Emil Klitgaard (Vinding SF)
Frederik Duedahl (Bredballe IF)
Gustav Knudsen (Bredballe IF)
Gustav Petterson (Jelling FS)
Jonas Østergård (Give Fremad)
Kristian Højgaard Jensen
Mads Foged (Vejle Boldklub)
Mads Krøldrup (Hedensted IF)
Magnus Falkner (Vinding SF)
Magnus Udengaard (Hedensted IF)
Mathias Thychosen (Jelling FS)
Nicolaj Salskov
Oliver Kjær (Bredballe IF, Jelling FS)
Pelle Rasmussen (Give Fremad)
Sander Ravn (Bredballe IF)
Sofus Farmann (Vinding SF)
Tobias Lykkebak (Engum UI)
Victor Kjærsgaard (Hedensted IF)
William Husted (Bredballe IF)
Younes Akileh (Bredballe IF, Jelling FS)

Trænere: Peter Lund og Thomas Graabæk

U14 (årg. 2005)
Emil Sommer Lauridsen (Bredballe IF)
Jetmir Beluli
Lasse Flø (Hedensted IF)
Lucas Steen Nielsen (Hover IF)
Lukas Henriksen (Bredballe IF)
Marcus Andersen (Vinding SF)
Mathias Dalgas (Bredballe IF)
Mathias Juhl-Kamp (Vejle Boldklub)
Nikolaj Bertelsen (Bredballe IF)
Noah Møller Hovslagare (Tørring IF)
Phillip Rytter Jensen (Hedensted IF)
Rune Jensen (Vejle Boldklub)
Silas Clifford Valbak (Hedensted IF)
Simon Aas Larsen (Bredballe IF)
Tasal Rahmani (Vejle Boldklub)
Theo Laursen (Bredballe IF)
Valdemar Brogaard Jørgensen (Hedensted IF)
Victor Snoghøj (Tørring IF, Grejs-Dalen IK, Vinding SF)

Trænere: Kenneth Ravnborg og Mathias Raman

U15 (årg. 2004)
Alfred Ullerup
Casper Vand
Ernest Kurshumliu (Vejle Boldklub)
Jashar Beluli
Mads Lauenstein (Daugaard IF)
Mads Gude (Skibet IF)
Martin Hylleberg (Erritsø GIF, FC Fredericia)
Mathias Kruse (Vinding SF)
Matias Andersson (FC Fredericia)
Max Nielsen (Bredballe IF)
Mourits Bisgaard (Bredballe IF)
Nicolai Kofoed (Hedensted IF)
Noah Lauritzen
Oliver Friis Dorph (Hover IF)
Patrick Kronborg
Simon Van Vliet (FC Fredericia)
Sune Linderoth (Bredballe IF)
Theis Eskildsen (Vinding SF)
Tobias Jensen (Hedensted IF)
Tobias Olesen (Erritsø GIF, FC Fredericia)

Trænere: Anders Paulin og Casper Ahm

A+ træner: Søren Lykke
T+ og individuel træner: Allan Dvinge
Målmandstrænere: Brian Dupont, Reza Sadrifar og Tommy Vesterlund
Fysioterapeut: FysioPlan
Talentkoordinator: Henriette Eskildsen