Vejle Boldklub har i dag forlænget aftalen med klubbens talentfulde U/19-angriber og danske ungdomslandsholdsspiller 16-årige Wahid Faghir, der er et produkt af Vejle Boldklubs talentakademi. 

Parterne har lavet en treårig aftale, der er sat sammen, således at den første halvsæson er en trainee-kontrakt, og de sidste to et halvt år er en fuldtidskontrakt. Wahid Faghir spiller U/19-fodbold hos Vejle Boldklub for at blive matchet bedst muligt. 

Det var en glad talentchef, Steen Thychosen, der satte sin underskrift på Wahid Faghirs forlængelse.

-Wahid er en spiller, der har påkaldt sig en del opmærksomhed fra udenlandske klubber, og jeg er derfor utrolig tilfreds med at kunne forlænge aftalen med en så dygtig spiller. Det viser noget om, hvor langt vi som klub er kommet, at vi kan – for nuværende – holde på en af vores egne unge talenter i skarp konkurrence med andre attraktive klubber. Samtidig er det klart, at hvis Wahid fortsætter med at udvikle sig så godt, er det en spiller, vi har på kontrakt i begrænset tid, fortæller en stolt talentchef og fortsætter med en karakteristik af den 16-årige angriber: 

-Wahid er det, vi i talentsektoren kalder en rigtig 9’er. Han er boldfast, teknisk dygtig, god at spille bolden op på, og så har han en rigtig god fysisk pakke i forhold til sin alder. Hvis man dertil lægger en høj fodboldintelligens, så har man en spiller, der kan nå rigtig langt. Wahid er nok den spiller, der i min tid som talentchef er lykkedes bedst med at overvinde de udfordringer, han er kommet ud for. Det har flyttet ham og forløst hans talent. Nu skal Wahid fortsætte sin udvikling, og det skal vi i Vejle Boldklub hjælpe ham med. 

Wahid Faghir er også en glad 16-årig ung mand denne dag, hvor karrierens anden kontrakt er blevet underskrevet. 

-Jeg er født og opvokset på Nørremarken, og da jeg begyndte at spille fodbold og boede så tæt på Vejle Stadion, havde jeg som lille dreng drømmen om at kunne træde ind på Vejle Stadion i den røde trøje og spille for førsteholdet. Jeg ser forlængelsen af kontrakten som en mulighed for at nå min drøm. Der bliver arbejdet hårdt og målrettet med min udvikling i Vejle Boldklub, og det tænder mig at skulle overkomme forhindringer på vejen. Jeg er glad for at spille i Vejle Boldklub, og der skal noget helt særligt til at få mig væk herfra. 

Wahid Faghir rejste i går med det danske U/17-landshold til England, hvor der venter landskampe mod Tjekkiet og England. 

Tekst: Morten Pelch