Vejle Boldklub søger en erfaren og uddannet fysioterapeut indenfor sportsterapi til klubbens NordicBet LIGA-hold. Stillingen er en fuldtidsstilling og man vil indgå som en del af teamet omkring klubbens bedste hold.

Vejle Boldklub står og mangler en dygtig fysioterapeut fra den 1. oktober. Arbejdsopgaverne er mange, men indebærer blandt andet:

– Genoptræning af skadede spillere
– Behandling af skadede spillere
– Løbende behandling af spillere

Vi forventer at du:
– Har en uddannelse som fysioterapeut indenfor sportsterapi
– Erfaring med at arbejde med fodbold og/eller andre idrætsgrene

Arbejdstimerne afhænger i høj grad af NordicBet LIGA-holdets træningstider, kampe og øvrige behov klubben måtte have. Tiderne varierer derfor meget, men du kan regne med et job som indebærer arbejde i weekender og på helligdage. Stillingen skal gerne kunne tiltrædes den 1. oktober 2017.

Din motiverede ansøgning indeholdende dit CV skal sendes til teknisk chef Jacob Krüger på mail: jk@vejle-boldklub.dk hurtigst muligt. Ansøgning og samtaler behandles løbende.

Har du spørgsmål eller ønsker du mere information om jobbet kan du kontakte teknisk chef Jacob Krüger på jk@vejle-boldklub.dk.

Tekst: Lars Christensen.