Vejle Boldklub har med virkning fra 1. juli 2017 ansat målmandstræner Toivo Vadum på fuldtid. Det sker med henblik på at optimere staben omkring spillertruppen yderligere frem mod den kommende sæson i NordicBet LIGA.

43-årige Toivo Vadum kom til Vejle Boldklub i sommeren 2013 og er dermed det medlem af klubbens trænerstab, der har været i Nørreskoven i længst tid. Men den tidligere divisionsmålmand i en række fynske klubber har hidtil trænet klubbens målmand på deltid. Ansættelsen er fra denne sommer opgraderet til en fuldtidsansættelse.

– Jeg er virkelig glad for, at jeg er blevet ansat på en fuldtidsaftale i Vejle Boldklub. Det har været et stort ønske fra min side, fra klubbens og fra målmændenes, at det kunne lade sig gøre. Det betyder kort sagt, at jeg kan være til stede ved alle træningssessioner og dermed optimere træningen for målmændene, siger Toivo Vadum, og supplerer.

– Med flere træningspas med målmændene, optimerer vi på alle forholdene og får mere tid til de enkelte detaljer. Jeg ser frem til den kommende tid og til at se, hvordan jeg kan påvirke målmændene og deres relationer til forsvarsspillerne og generelt resten af holdet. Jeg er glad for at mit virke i Vejle Boldklub og er kommet godt i gang med arbejdet med det nye trænerteam, siger Toivo Vadum.

Toivo Vadum bestod sidste år UEFA Goalkeeper Advanced Licens, der er den højeste målmandstræneruddannelse indenfor UEFA. Den aktiv karriere sendte fynboen forbi klubber som Næsby og FC Svendborg.

Teknisk chef Jacob Krüger er glad for at forholdene for målmændene i A-truppen forbedres med ansættelsen af en målmandstræner på fuldtid.

– Det har været et ønske for klubben i en periode at målmandstræneren skulle ansættes på fuldtid. Vi er glade for Toivo Vadums tilstedeværelse i trænerteamet, og at vi fremover kan gøre brug af hans evner og menneskelige kompetencer. Med fuldtidsansættelsen øger vi fokus på målmændene i dagligdagen og det har været en prioritet for os. Med fuldtidsansættelsen af en målmandstræner skal Toivo Vadum også være aktiv på træningsbanerne på ungdomsholdene, hvor han skal være aktiv omkring ungdomsmålmændene på U/17- og U/19-Ligaholdene, siger Jacob Krüger.

Tekst: Lars Christensen.