Interviewet med Vladlen Yurchenko blev bragt første gang i kampprogrammet til hjemmekampen mod FC Nordsjælland den 23. februar.

Kampprogrammet har sat Vladlen Yurchenko stævne i sofaarrangementet i VB Parkens cafeteria. Om end ukraineren undskylder, at det tyske sprog så småt er ved at gå i glemmebogen, er det med midtbanemandens fire år i Leverkusen in mente ganske naturligt, at interviewet foregår på tysk. – Jeg kan forstå alt, men når man ikke bruger sproget, går det aktive ordforråd nemt i glemmebogen, undskylder Yurchenko. Efterhånden dukker nogle af de lidt rustne gloser dog frem igen.

Ukraineren blev efter fire år i Shakhtar Donetsk hentet til den tyske storklub Bayer 04 Leverkusen i 2014 af sportschefen, den legendariske Rudi Völler.

– Det første år var svært for mig, erkender Yurchenko. – Det var et fremmed land, en anden mentalitet. Leverkusen havde mange gode spillere, og konkurrencen var stor. Roger Schmidt var træner i de år, og han er den bedste træner, jeg havde i Tyskland. Han støttede op om mig og skabte en god atmosfære på holdet, siger Vladlen Yurchenko.

Roger Schmidt huskes som en meget innovativ træner, der ændrede Leverkusens måde at spille på fundamentalt. Hans aggressive form for presfodbold, som han praktiserede i Red Bull Salzburg og herefter i Leverkusen gav mange mål, var publikumsvenlig, men også kompromisløs.

– Vi spillede 4-2-4, husker Yurchenko. – Et vanskeligt system at praktisere, men efterhånden tog holdet stilen til sig. Og det var svært for modstanderne at dæmme op for. I Schmidts debutsæson i 2014 vandt vi den første kamp i Dortmund med Jürgen Klopp 2-0!

Det blev kun til tre optrædener for Yurchenko i Bundesligaklubben det første år. Det andet år gik det bedre, og Yurchenko fik i sæsonen 2015-16, hvor ”Die Werkself” fik en tredjeplads, 11 optrædener på det bedste hold i forskellige sammenhænge.

– Vi kvalificerede os direkte til CL i den sæson – det var fantastisk.

Yurchenko har stadig kontakt til sin gode ven, brasilianeren Wendell, der stadig er på kontrakt i Leverkusen.

Det sidste år i den tyske klub var trist for Yurchenko. Han fik en alvorlig ankelskade, der holdt ham ude i fire måneder. Roger Schmidt var blevet fyret i marts 2017 (nu træner i Kina), og ”Die Werkself” blev trænet af Taifun Korkut og senere Heiko Herrlich. Begge er nu fortid. Yurchenko spillede ikke hele det sidste år og stod kontraktløs efter sæsonen 2017-18.

”Det var en svær tid. Jeg trænede alene i tre måneder, indtil min rådgiver fik kontakt til Andrew Zolotko, som gav mig tilbuddet om at komme til en god klub og en god træner i Danmark. Jeg overvejede lidt, og en uge efter tog jeg så til Vejle og underskrev kontrakten.”

Yurchenko ser en lighed mellem Bundesligaen og Superligaen. – Der er noget af den samme aggressivitet og intensitet i kampene, som er præget af fysik og duelspil, selv om træningen og de systemer, der spilles, godt kan være lidt anderledes.”

Ukraineren havde et naturligt efterslæb efter så lang tid uden spilpraksis og tre måneders selvtræning.

– Træningslejren i Tyrkiet var virkelig vigtig for mig, og jeg har en bedre fornemmelse i kroppen og i hovedet nu. Men jeg kan stadig lægge på og spille langt bedre, end jeg gør nu, men jeg arbejder på det hver dag. Jeg venter også på mit første mål, og det ærgrer mig. Jeg har været uheldig med mine skud, siger Yurchenko.

Ukrainerens yndlingsposition er den, han spillede fra start mod SønderjyskE – den offensive angriber bag centerforwarden.

Yurchenko bor med klubbens øvrige ukrainere i Grønnegade i Vejles Centrum.

– Vejle er en dejlig, mindre by ligesom Leverkusen – uden for meget trafikstøj. Jeg kan godt lide ro og fred,” smiler den sympatiske østeuropæer. Hans forældre og hans 10 år yngre lillesøster bor hjemme Ukraine. Hans far var dog på besøg og Vejle og så hans debutkamp.

Yurchenko, hvis favoritklub er AC Milan og favoritspilleren Kaká, hænger gerne ud med vennerne og landsmændene Emmersón og Hryn.

– Vi spiller playstation, taler sammen på vores eget sprog, går ture og går ud og spiser – gerne på Conrad.

Vladlen Yurchenko har ét altoverskyggende mål i Vejle Boldklub: – Vi skal blive i Superligaen. Vi SKAL bare overleve, og jeg skal gøre, hvad jeg kan for at bidrage hertil, slutter den stilfærdige østlænding med skægstubbene og beklager endnu engang – og helt unødvendigt – sit mangelfulde tysk…

Tekst: Ole Kristensen.

Yurchenko har spillet to landskampe mod Danmark

25-årige Vladlen Yurchenko kom til Vejle Boldklub i september sidste år. Midtbanespilleren kommer med masser af erfaring fra internationale kampe for Ukraine og Yurchenko har båret anførerbindet i flere kampe for hjemlandet – også mod Danmark og den nuværende holdkammerat Thomas Hagelskjær.

Vladlen Yurchenko er en spiller med CV’et i orden. Kampe i den ukrainske Premier League, Bundesligaen, Champions League og Superligaen. Men også i landsholdsdragten har Yurchenko spillet mange kampe. Optrædener på alle ungdomslandshold i Ukraine, hvor det er blevet til et hav af kampe – også mod Danmark.

Allerede som U16-landsholdsspiller, stod Yurchenko overfor Danmark flere gange. Den 28. januar 2010 mødte Danmarks U16-landshold under ledelse af Thomas Frank Ukraine i Tyrkiet. Vladlen Yurchenko scorede begge ukrainernes mål i sejren på 2-0 og bar anførerbindet. På det danske hold var det spillere som Hakan Redzep, Viktor Fischer og Lucas Andersen. For Ukraine var Serhii Hryn, der kom til VB denne sommer, også med på holdet og fik en advarsel.

Karrierens andet opgør mod Danmark var som U21-landsholdspiller den 8. september 2015. På Obolon Arena i Kiev mødte Ukraine Danmark i en venskabskamp. Det var Niels Frederiksen der var dansk landstræner og holdet bestod af spillere som Kenneth Zohore, Emiliano Marcondes og Andreas Maxsø. Yurchenko blev indskiftet i kampen og markerede sig ved at få en advarsel i kampen, som Danmark vandt 3-1. Thomas Hagelskjær kom ind fra bænken i kampen spillede de sidste 45 minutter i det danske mål. 

Samlet set, har Yurchenko spillet mere end 60 ungdomslandskampe for Ukraine. Det er blevet til 24 mål. Han spillede senest på landsholdet i 2016 og har endnu ikke opnået tællende A-landskampe for hjemlandet.

Tekst: Lars Christensen.

FAKTA:
Vladlen Yurchenko
Trøjenummer: 80
Født: 22.01.1994 (25 år)
Nationalitet: Ukraine
Position: Offensiv midtbane
Tidligere klubber: Torpedo Mykolaiv (2005-07), Shakhtar Donetsk (2007-14), FK Mariupol, udleje (2011), Bayer Leverkusen (2014-18), Vejle Boldklub (2018-)
Landshold: Har spillet kampe for U16-, U17-, U18-, U19- og U21-landsholdet i Ukraine. Spillede 23 U21-landskampe fra 2014-16 og bar anførerbindet i cirka halvdelen af kampene
VB-debut: 21. oktober 2018, VB – FC København 1-3
Kampe for VB: 9
Mål for VB:
0
Ukrainere i VB:
Artem Favorov var den første ukrainer i Vejle Boldklub, da han spillede på leje fra Zirka i foråret 2017. Yurchenko blev dermed den anden ukrainer i Nørreskoven, da han debuterede i den røde trøje
Kontrakt:
30. juni 2021
Vidste du at? Vladlen Yurchenko har scoret i Champions League? I Leverkusens hjemmekamp mod Monaco i gruppespillet den 7. december 2016, scorede Yurchenko til 1-0 på et godt spark. Leverkusen vandt 3-0 over franskmændene og avancerede til to ottendedelsfinaler mod Atlético Madrid