Med en sejr på 5-0 i Esbjerg fortsatte Vejle Boldklubs U19-Ligahold takterne fra de to hjemmesejre over FC Midtjylland og AGF. VB’erne afgjorde kampen allerede før pausen, da Tobias Sommer, Alexander Jensen og Adama Fofana scorede flotte mål.

Cheftræner Steffen Kielstrup og trænerstaben havde to ændringer i startopstillingen i forhold til sidste uges sejr over AGF hjemme i Vejle. Det var Wahid Faghir (landshold) og Lundrim Hetemi der gik ud, mens det gav plads til Rasmus Schjang Larsen og Adama Fofana fra start. I savnet af angriberen Wahid Faghir, var det Adama Fofana der spillede fremme i rollen som falsk 9’er. Kampen blev spillet på en af Esbjerg fB’s velplejede træningsbaner ved siden af Blue Water Stadion på Gl. Vardevej, men den megen regn der faldt før og under kampen betød, at banen var tung et par steder.

Det var værterne der kom bedst ud til opgøret. Allerede efter en håndfuld minutter var en EfB’er tæt på at score til 1-0, efter VB ikke havde fået afvist et indlæg. Men overliggeren reddede vejlenserne på et hårdt spark midt for mål. Vestjyderne havde også en chance midt i halvlegen, da en VB’er forærede en løs chance væk, men Andreas Foged kom godt ud af sit mål. Det spillemæssige sad vejlenserne på i det meste af 1. halvleg og flere gode angreb rullede ned mod Esbjergs mål. I det 25. minut blev det 1-0 til VB, da Tobias Sommer bagerst i feltet steg op til Alexander Jensens hjørnespark og stangede VB på 1-0. Valdemar Sadrifar havde en god chance til at øge da han søgte dybt, men sparket gik forbi mål. Sadrifar stod fader til den næste VB-chance, da Enggaard på et nyt godt slået VB-hjørne var tæt på, men den solide stopper headede lige forbi. På vej ind i 1. halvlegs overtid lignede det en pauseføring til VB på mindst mulige margin, men så scorede vejlenserne to flotte mål. Først tippede Fofana en bold fra venstre siden ind i feltet, som Alexander Jensen mødte og med højrebenet kanonerede op under overliggeren. Flot, flot scoring af den formstærke VB’er. To minutter inde i tillægstiden blev det 3-0, da Adama Fofana kombinerede med Sommer i VB’s højre side og gik mod mål. Den stærke ivorianers løb kunne EfB ikke stoppe og Fofana scorede med et hårdt højt spark i målet. 3-0!

Havde Esbjerg lagt planer for et comeback i forbindelse med halvlegspausen, så blev det spoleret 80 sekunder inde i 2. halvleg. Valdemar Sadrifar, der spillede en stor kamp på VB-kanten, løb i ryggen på en forsvarsspiller og fik en stor chance, men Nicolai Vistisen kom springende ud af sit mål og blokerede sparket. Bolden faldt dog ned for fødderne for Fofana, der blev dobbelt målscorer ved at sætte indersiden på kuglen. 4-0! VB fortsatte dominansen mod et Esbjerg-hold der blot skulle stoppe blødningen. Vestjyderne fik dog en friløber efter et boldtab til Rasmus Rejnhold. EfB-angriberen driblede udenom Andreas Foged, men en hårdt kæmpende Andreas Broe reddede tæt under mål på bedste John Terry-manér. Der var sæsonens kun anden startplads til Rasmus Schjang og han var tæt på at øge til 5-0, men Vistisen reddede. Det skulle blive 5-0 i det 67. minut, da allestedsnærværende Alexander Jensen på et godt indlæg fra Villads Rasmussen sendte bolden i nettet til slutcifrene 5-0 og dermed er midtbanespilleren Jensen nu topscorer i U19-Ligaen med fem mål.

En komfortabel sejr til Vejle Boldklub over et normalt meget stabilt Esbjerg-hold. VB har ikke vundet med klubbens U19-Ligahold i Esbjerg siden sæsonen 2011-12. Dengang den 10. september 2011 med cifrene 2-0 og målscorere som Mikkel Bertelsen og Nicklas Eriksen.

Cheftræner Steffen Kielstrup: Til tider flot fodbold
Cheftræner Steffen Kielstrup, hvis trænerstab også består af assistenttrænerne Bo Møller og Frank Rasmussen, var overordnet meget tilfreds med den klare sejr i Esbjerg, men Kielstrup erkendte også, at kampen kunne have udviklet sig anderledes med en hurtig vestjysk scoring.

– Det er en rigtig fin præstation vi leverer mod Esbjerg. Resultatet er mere end godkendt og vi spiller til tider god fodbold. Vi ville gerne frem og stresse deres to stoppere, da vi vidste, at der kommer mange gode bolde fra den position. De blev presset højt og der vandt vi mange bolde og fik igangsat gode angreb højt i banen. Derudover scorer vi to vildt flotte mål ved Alexander Jensen og Adama Fofana, som lukker kampen for os, siger Steffen Kielstrup.

– Pausesnakken går på, at vi skal jagte den fjerde scoring som vil punktere luften i kampen. Den kommer efter halvandet minut og den gør resten af kampen komfortabel for os. Valdemar Sadrifar tager et meget intelligent løb ind bag deres stopper og får bolden. Afslutningen redder målmanden, men riposten er Fofana over og scorer til 4-0. Måske er vi lidt heldige ved et par af målene, men vi opsøger situationerne og fylder boksen godt op og det belønnes spillerne for. Der går autopilot i den mod slutningen og EfB etablerer mere spil. Esbjerg var hårde ved os i forårets kamp i VB Parken, men i eftermiddag var det os der var hårde ved dem, og måske kunne vi endda have gjort ondt endnu værre, siger Steffen Kielstrup.

– Mavefornemmelsen er rigtig god lige nu, men midt i glæden har vi ikke glemt, at de rammer overliggeren efter få minutter. De fanger os i ubalance efter et boldtab og en scoring imod tidligt kunne have ændret kampen. De har også en chance midt i 1. halvleg hvor Foged redder os, siger Steffen Kielstrup, der stillede op uden en decideret angriber.

– Vi har meget dygtige mellemrumsspillere flere steder på banen og det hjælper os. Spillerne positionerer sig godt på banen og vi veksler godt mellem bagrum og mellemrummene på Esbjergs kæder og dermed løser vi også at spille uden Wahid Faghir. Der er mange flotte præstationer over hele banen, vi scorer gode mål, men holder også nullet, så jeg vil ikke fremhæve enkelte spillere, men sammen med Bo Møller og Frank Rasmussen glæde mig over holdets samlede præstation mod en normalt stærk modstander, siger Steffen Kielstrup.

Der var U19-Ligadebut til Phon-Ek ’Guy’ Maneekorn Jensen (f. 2003).

Se stillingen i U19-Ligaen her.

U19-Ligaen 2019-20, Træningsbanerne v/ Blue Water Arena, Esbjerg
Lørdag den 28. september 2019 kl. 13.00
Esbjerg fB – Vejle Boldklub 0-5 (0-3)
25. 0-1 Tobias Sommer
45. 0-2 Alexander Jensen
45. 0-3 Adama Fofana
47. 0-4 Adama Fofana
67. 0-5 Alexander Jensen

Kort:
16. Tobias Sommer (gult kort)
82. Rasmus Schjang Larsen (gult kort)

Indskiftninger:
64. Adama Fofana ud Magnus Haahr Hatting ind
66. Mathias Voss ud Phon-Ek ‘Guy’ Maneekorn Jensen ind
73. Tobias Sommer ud Hans Høllsberg ind

Vejle Boldklubs startopstilling:
Andreas Foged

Mathias Voss
Magnus Enggaard Hansen
Peter Ullum
Andreas Broe

Rasmus Schjang Larsen
Tobias Sommer (anfører)
Alexander Jensen

Valdemar Sadrifar
Adama Fofana
Villads Rasmussen

Bænken:
Magnus Haahr Hatting
Phon-Ek ’Guy’ Maneekorn Jensen
Hans Høllsberg
Tobias Haahr Jakobsen (m) (ikke benyttet)

Tekst: Lars Christensen.