Vejle Boldklubs reservehold møder SønderjyskE i en træningskamp mandag eftermiddag kl. 14.00 på banerne ved Haderslev Idrætscenter.

VB deltager ikke i reserveholdsturneringen i efteråret og derfor har VB selv arrangeret en træningskamp for at give spilminutter til de spillere, der ikke har spillet så meget på det sidste. Truppen er med spillerne fra A-truppen suppleret med spillere fra klubbens ungdomshold.

Vejle Boldklub har også den italienske prøvespiller Giuseppe Palma med til opgøret mod Sønderjyskes Alka Superligareserver. Den 23-årige italienske midtbanespiller kom til VB i sidste uge og får mulighed for at vise sig frem i træningskampen.

På sidelinjen er det assistenttræner Johan Sandahl og A+ træner Søren Lykke der står med ansvaret.

Vejle Boldklubs trup:
1. Thomas Hagelskjær (m)
2. Anders Egholm
5. Victor Wernersson
9. Oliver Drost
13. D’Avila Ba Loua
19. Sebastian Bruhn
22. Dino Hodzic (m)
30. Arbnor Mucolli
98. Agon Mucolli
Lucas From
Jonas Andersen
Søren Mortensen
Nikolaj Lebæk
Tobias Utoft
Rami Ayman
Thais Damgaard Nielsen
Giuseppe Palma (prøvespiller)

Træningskamp
Mandag den 31. juli kl. 14.00
SønderjyskE – Vejle Boldklub
Banerne v/ Haderslev Idrætscenter

Tekst: Lars Christensen.