Den sidste træningskamp i Danmark inden træningslejren står mod Aarhus Fremad fra 2. division. Den ambitiøse århusianske klub ligger nr. 1 i 2. divisions pulje 2 med fire points ned til Middelfart. VB har i tidens løb spillet otte træningskampe mod Aarhus Fremad, men den seneste dateres helt tilbage til 2008.

Aarhus Fremad var halvfemsernes højdespringer i dansk divisionsfodbold. Den lille Aarhus-klub rykkede fra 1990 fra 1997 fra Serie 1 til Superligaen efter oprykninger på stribe. Det var med den senere VB-træner Kim Poulsen ved roret, at klubben klarede de fleste at oprykningerne, mens trænere som Per Bie, Peer Danefeld og Viggo Jensen stod i spidsen for de sort og gul stribede i den bedste række. Klubben overlevede den første sæson, men den svære sæson to blev den foreløbigt sidste i Superligaen. Nederlaget på 1-4 mod VB på Vejle Stadion den 16. juni 1999 står fortsat som klubbens sidste i landets bedste række.

Siden har klubben levet en mere tilbagetrukket tilværelse på det ydmyge Riisvangen Stadion i Aarhus. Omkring årtusindskiftet havde klubben igen store ambitioner med Tom Mathiesen i spidsen for klubben både som direktør og cheftræner. Mere end en træningskamp mod mægtige Manchester United blev det dog ikke til. Sammenslutningen med Skovbakken om FC Aarhus-projektet faldt hurtigt fra hinanden, og nedrykningen fra 1. division i sommeren 2004 var hård for klubben. Men Aarhus Fremad kom tilbage og spillede to sæsoner midt i nullerne. Nedrykningen i sommeren 2008 er klubbens foreløbigt sidste fra den næstbedste række, men der anes bedre tider for den tidligere Superliga-klub, der så gerne vil være næstbedst i Aarhus…

I tierne har Fremad været nede at vende i Danmarksserien, men i de senere år har man bevæget sig mod toppen af 2. division og holdet fremstår i 2019-20-udgaven, som det stærkeste i flere år. Klubben er ved vinterpausen førsteudfordrer til kæmpefavoritterne fra FC Helsingør om oprykningen til NordicBet LIGA. Denne vinter har klubben solgt træner Morten Mølkjær til Kolding IF og erstattet ham med Morten Dahm Kjærgaard fra FC Fredericia. Dahm Kjærgaard er tidligere ungdomstræner i Vejle Boldklub, men har i flere år assisteret trænere som Ove Pedersen, Jesper Sørensen og Jonas Dal i FC Fredericia.

I århusianernes spillertrup finder man Nicklas Ullum (f. 1993), der spillede ungdomsfodbold i VB frem til 2012 og senere trænede med A-truppen uden at få debut. Ullum har spillet for Hedensted IF inden han rykkede til Aarhus og han er en profil for klubben. En anden tidligere ungdomsspiller i VB, Joakim Momme, er også i klubben. Øvrige profiler er angriberen Christian Nissen og Mathias Damgaard.

Igennem tiden har flere spillere optrådt for begge klubber. Da nullernes store VB-profil Ulrik Balling første gang skiftede til VB i sommeren 1999, var det fra Aarhus Fremad. Samme sommer skiftede Nikolaj Rasmussen fra Nørreskoven til Riisvangen. Da VB oprustede i sommeren 2004, for igen at få fat i den sjove ende af 1. division, var det med tre spillere fra netop nedrykkede FC Aarhus. Udover Ulrik Balling – der for tredje gang skulle optræde for VB – var det med Peter Matzen og Lars Villadsen. I foråret 2007 var Stig Olsen udlejet til Aarhus Fremad.

Aarhus Fremad spillede i perioden fra 1. januar 2000 til 30. juni 2004 under navnet FC Aarhus. Træningskampe mod VB i den periode er også medtaget på listen herunder.

Spillet på kunstgræsbanen v/ Den Jyske Idrætsskole, Vejle, onsdag den 14. februar 1996 kl. 18.15
Vejle Boldklub – Aarhus Fremad 1-2 (0-0)
xx. 0-1 Ukendt
xx. 0-2 Ukendt
xx. 1-2 Jesper Søgaard
Udvisninger: Peter Graulund, VB (88.)
Dommer: Bjarne Søbye (2DV)
VB (4-4-2): Thomas Sørensen, Jan Larsen, Benny Poulsgaard, Lars Døhr Thychosen, Peter Christiansen, John Sivebæk, Jesper Søgaard, Finn Christensen, Jesper ”Krølle” Mikkelsen, Brian Christensen, Carsten Holm. Indskiftet: Henrik Holm, Peter Graulund, Klaus Eskildsen. Cheftræner: Ole Fritsen.

Spillet i Cadiz, Spanien, torsdag den 26. februar 1998 kl. xx.xx
Aarhus Fremad – Vejle Boldklub 1-5 (0-3)
27. 0-1 Thorhallur Dan Johannsson
30. 0-2 Claus Frandsen
33. 0-3 Henrik Risom (straffespark)
55. 1-3 Henrik Jespersen
60. 1-4 Dejvi Glavevski
76. 1-5 Henrik Holm
Dommer: Ukendt
VB (4-4-2): Erik Boye, Henrik Risom, Kent Scholz (46: Lars Damsbo), Klaus Eskildsen, Bo Harder, Thorhallur Dan Johannsson, Finn Christensen (46: Henrik Holm), Alex Nørlund (46: Nicolai Wael), Jesper ”Krølle” Mikkelsen, Claus Frandsen (46: Dejvi Glavevski), Kaspar Dalgas (75: Peter Graulund). Cheftræner: Ole Fritsen.

Spillet på Riisvangen Stadion, Aarhus, onsdag den 1. juli 1998 kl. 19.00
Aarhus Fremad – Vejle Boldklub 1-4 (1-2)
15. 0-1 Nicolai Wael
xx. 1-1 Ukendt
37. 1-2 Jan Sønksen
68. 1-3 Alex Nørlund
74. 1-4 Jesper ”Krølle” Mikkelsen
Dommer: Ukendt
VB (benyttede spillere): Boye Habekost, Kent Scholz, Henrik Risom, Klaus Eskildsen, Gregory Schwager, Jan Sønksen, Lars Damsbo, Lars Jensen, Bo Harder, Jesper ”Krølle” Mikkelsen, Alex Nørlund, Calle Facius, Nicolai Wael, Thorhallur Dan Johannsson, Claus Frandsen, Kaspar Dalgas, Peter Graulund. Cheftræner: Ole Fritsen.

Spillet på Nordre Stadion, Vejle, søndag den 28. februar 1999 kl. xx.xx
Vejle Boldklub – Aarhus Fremad 5-2 (2-1)
2. 1-0 Alex Nørlund
16. 1-1 Lars Lambæk
35. 2-1 Kaspar Dalgas (straffespark)
68. 3-1 Klaus Eskildsen
75. 4-1 Claus Frandsen
80. 5-1 Lars Jensen
82. 5-2 Jakob Berger Nielsen
Dommer: Ukendt
VB (4-4-2): Erik Boye, Kent Scholz (xx: Klaus Eskildsen), Jan Sønksen, Henrik Risom, Jens Madsen, Alex Nørlund, Calle Facius, Jesper Ljung, Peter Christiansen, Jesper ”Krølle” Mikkelsen (xx: Claus Frandsen), Kaspar Dalgas (xx: Lars Jensen). Cheftræner: Ole Fritsen.

Spillet på kunstgræsbanen v/ Vejle Idrætshøjskole, lørdag den 21. februar 2004 kl. 12.30
Vejle Boldklub – FC Aarhus 1-1 (0-0)
58. 0-1 Volkan Ceran
89. 1-1 Tommy Knudsen
Dommer: Ukendt
VB (4-4-2): Stig Olsen, Jesper Olesen, Jacob Thychosen, Anders Post Jacobsen, Peter Gravesen, Mathias Hansen (46: Søren Mehl), Ronni Bagge, Ian Højgaard, Jesper Eg, Jacob Bennedsen (46: Tommy Knudsen), Nicklas Roest (23: Kenneth Knudsen). Cheftræner: Jens Tang Olesen.

Spillet på Riisvangen Stadion, Aarhus, onsdag den 21. juli 2004 kl. 19.00
Aarhus Fremad – Vejle Boldklub 2-3 (2-2)
6. 0-1 Chris Hermansen
11. 1-1 Ukendt (straffespark)
26. 2-1 Ukendt
38. 2-2 Lars Villadsen
47. 2-3 Mads Beierholm
Dommer: Ukendt
VB (4-4-2): Stig Olsen, Jesper Olesen (72: Ronni Bagge), Jacob Thychosen, Steffen Kielstrup, Søren ”Løvel” Jensen, Ulrik Johansen (46: Mads Beierholm), Carsten Hemmingsen (85: Jesper Mikkelsen), Tommy Knudsen (72: Mathias Hansen), Lars Villadsen, Chris Hermansen (67: Nicklas Roest), Kenneth Knudsen (46: Ulrik Balling). Cheftræner: Frank Andersen.

Spillet på kunstgræsbanen v/ Vejle Idrætshøjskole, søndag den 20. februar 2005 kl. 10.15
Vejle Boldklub – Aarhus Fremad 4-2 (2-1)
3. 0-1 Ukendt (selvmål)
23. 1-1 Kenneth Knudsen
26. 2-1 Ulrik Balling
65. 3-1 Lasse Kronborg
78. 4-1 Carsten Hemmingsen
89. 4-2 Rune Friis
Dommer: Ukendt
VB (4-4-2): Lars Madsen, Jesper Olesen (46: Peter Matzen), Jacob Thychosen, Anders Post Jacobsen, Ronni Bagge (46: Kristoffer Johannsen), Mathias Hansen (60: Henrik Bøgebjerg), Carsten Hemmingsen, Lasse Kronborg, Ulrik Johansen (75: Mads Beierholm), Ulrik Balling, Kenneth Knudsen (60: Justice John Erhenede). Cheftræner: Frank Andersen.

Spillet på Skibet Stadion, torsdag den 28. februar 2008 kl. 16.00
Vejle Boldklub – Aarhus Fremad 3-0 (1-0)
27. 1-0 Adeshina Lawal
69. 2-0 Ulrik Balling
72. 3-0 Pablo Piñones-Arce
Dommer: Ukendt
Tilskuere: Cirka 200
VB (4-4-2): Jimmy Nielsen, Steffen Kielstrup (65: Jesper Olesen), Bora Zivkovic, Sladan Peric, Thomas Røll, Alex Nørlund, Valentino Lai (67:Dario Mijatovic), Søren Pallesen, Brian Nielsen (65: Eduardo Delani), Pablo Piñones-Arce, Adeshina Lawal (67: Ulrik Balling). Cheftræner: Ove Christensen.

Træningskamp
Torsdag den 6. februar kl. 17.00
Vejle Boldklub – Aarhus Fremad
VB Parken

Tekst: Lars Christensen.