Vejle Boldklub spillede tidligere på dagen årets første træningskamp. Opgøret blev spillet på klubbens træningslejr i Tyrkiet – nærmere bestemt på Topkapi Football Center – mod ungarske Mezokovesd Zsory FC.

Cheftræner Adolfo Sormani havde inden kampen udtalt, at kun en sejr talte og havde på taktikmødet inden kampen bedt spillerne vise, at de ville forsvare deres eget mål med livet.

De 11 udvalgte spillere i startopstillingen var Pavol Bajza på mål og en bagkæde bestående af Tobias Mølgaard, Rasmus Lauritsen, Vladis Emmersón og Viljormur Davidsen. Foran dem spillede Ylber Ramadani, anfører Jacob Schoop og Arbnor Mucolli på midtbanen. Helt i front spillede Allan Sousa, Thais Damgaard Nielsen og tunesiske Imed Louati.

Græstæppet var velplejet og indbød til hurtigere kombinationer, og det tekniske spil fra begge hold blev kun hæmmet af en kraftig blæst. Efter blot en håndfuld minutter af opgøret opsnappede Imed Louati en bold, der blev spillet på tværs af midten, og efter fine kombinationer med Allan Sousa lå bolden til rette for Vejles nummer syv, der dog afsluttede for dybt i bolden og sendte den en meters penge over mål.

De første ti minutter af kampen bød på en lidt rodet affære, men Nørreskovens helte var bedst på og med bolden. Modstanderen fra Ungarn viste hurtigt, at de ikke havde i sinde at trække sig i tacklingerne, og der var flere dueller, hvor en Superligadommer nok havde fundet det gule kort frem. Men dagens tyrkiske dommer lod kampen udvikle sig til en, hvor der blev givet og taget.

Unge Thais Damgaard Nielsen var valgt helt i front og efter 12 minutter viste det unge talent sin evne til at stå rigtigt placeret, da han kom først frem til et godt slået indlæg af Viljormur Davidsen. Hovedstødet strøg nogle meter over mål, men den unge angriber havde markeret sig. Imed Louati spillede hele første halvleg med stor løbevillighed og søgte godt ned i banen, hvorfra han deltog i opspillet. Det førte også til et pres på modstanderens midtbaneflok, og den tunesiske angriber udnyttede sin løbeiver til at vinde nogle bolde og starte et par fine kontrachancer til Vejle Boldklub.

I kampens 27. minut mistede Ylber Ramadani bolden på midten af banen, og her viste de gul- og blåstribede modstandere sig effektive i hurtigt kontraspil. To hurtige førstegangsafleveringer, og bolden røg ud til højre kanten fra Mezokovesd Zsory FC., der resolut bankede til læderet og sendte bolden mod Vejle Boldklubs mål. Den ungarske spiller havde dog ikke tænkt keeper Pavol Bajza ind i sin begyndende jubelscene, Pavol fik sat hænderne på og leverede en god redning.

Da stadionuret viste det 33. minut, brød anfører Jacob Schoop – nu med kort hår – et ungarsk opspil, og med lidt lækre teknikdetaljer blev Thais Damgaard Nielsen spillet fri i dybden, og alene med FC. Mezokovesd Zsorys sidste skanse viste den unge angriber, at selvom alderen kun er 18 år, kunne han afslutte iskoldt og rutineret. Ind bag keeperen og i kassen til en Vejle-føring på 1-0.

De lokale tyrkere, der var mødt op for at se opgøret, var så småt ved at indstille sig på pause, da et Vejle-hjørnespark bliver afvist og bolden sendt op mod midtercirklen. Her glider anfører Jacob Schoop, og pludselig spiller Vejles bagkæde to-mod-to. Den ungarske angriber afslutter heldigvis ved siden af målet. Kort tid efter fløjter dommeren til pause.

I pausen sender Vejle Boldklubs italienske cheftræner syv spillere til opvarmning, og da kampens tyrkiske dommer fløjter anden halvleg i gang, har Vejle Boldklub skiftet syv mand ud. Det betyder, at Thomas Hagelskjær, Mads Lauritsen, Malte Amundsen, Mathias Hebo, Lundrim Hetemi, Vladlen Yurchenko og Melker Hallberg er på banen fra anden halvlegs start. Ud er gået Pavol Bajza, Rasmus Lauritsen, Viljormur Davidsen, Ylber Ramadani, Jacob Schoop, Arbnor Mucolli og Imed Louati.

Udskiftningerne betød dog ikke, at ambitionen om sejr eller at holde et clean sheet aftog det mindste. De nye spillere gik på banen, og fra første tackling overskyggede viljen til at vinde betydningen af træningskampen. En håndfuld minutter inde i anden halvleg viste Vejle Boldklubs nyerhvervelse Malte Amundsen sine offensive kvaliteter med et godt ryk frem på kanten og ind i banen. Her driblede den tidligere Rosenborg-spiller forbi to mand og serverede bolden for Allan Sousa på kanten af feltet i højre side. Den lille brasilianske tekniker sparkede bolden snert forbi den ene opstander. Her burde der have stået 2-0 til de røde.

De næste 25 minutter af anden halvleg blev en hård kamp på midten af banen.

En kamp, hvor både Mathias Hebo, Ramadani, der var kommet ind igen, viste, at de ikke var bange for hverken dueller eller hårde tacklinger fra deres kollegaer på den ungarske midtbane. I det 71. minut fik Mezokovesd Zsory FC. et lidt heldigt frispark på kanten af feltet, og efter en hurtig diskussion blandt de ungarske spillere lå bolden tilrette for den udvalgte dødboldekspert.

Bolden blev sparket hårdt og præcist over muren, og armene var allerede i vejret hos de ungarske spillere, der var sat på tribunen til dagens opgør. I VB-målet kunne Thomas Hagelskjær heller ikke gøre så meget, så hurtig gik det. Heldigvis stod stolpen i vejen, og da bolden efterfølgende røg ind mod VB-keeperen, fik han fægtet den ud i feltet igen, hvor en VB-forsvarer fik den eksekveret ud af den tyrkiske kommune.

Vejle Boldklub holdt resten af opgøret modstanderen fra målchancer, og bortset fra et frispark i muren fra Viljormur Davidsen, begået mod den meget kommunikerende Mathias Hebo, blev kampen kørt hjem med rutine og en vilje til at holde fokus i de resterende 20 minutter.

Årets første træningskamp for Vejle Boldklub sluttede med en 1-0-sejr. Da opgøret blev fløjet af, var solen så småt begyndt at gå ned over de sneklædte tyrkiske bjerge i baggrunden, og for Vejle Boldklubs spillere var det første skridt af mange mod overlevelse i Superligaen taget.

Se mål og højdepunkter fra kampen på Vejle Boldklubs YouTube-kanal her.

Læs hvordan Mezokovesd Zsory FC så kampen her.

Træningskamp, Topkapi Football Center, Lara, Antalya, Tyrkiet
Onsdag den 16. januar 2019 kl. 15.30 (lokal tid)
Vejle Boldklub – Mezokovesd Zsory FC 1-0 (1-0)
33. 1-0 Thais Damgaard Nielsen

Indskiftninger:
46. Pavol Bajza ud Thomas Hagelskjær ind
46. Rasmus Lauritsen ud Mads Lauritsen ind
46. Viljormur Davidsen ud Malte Amundsen ind
46. Ylber Ramadani ud Mathias Hebo Rasmussen ind
46. Jacob Schoop ud Lundrim Hetemi ind
46. Arbnor Mucolli ud Vladlen Yurchenko ind
46. Imed Louati ud Melker Hallberg ind
64. Vladis Emmersón ud Rasmus Lauritsen ind
64. Tobias Mølgaard ud Viljormur Davidsen ind
70. Allan Sousa ud Ylber Ramadani ind

Vejle Boldklubs startopstilling:
Pavol Bajza

Tobias Mølgaard
Rasmus Lauritsen
Vladis Emmersón
Viljormur Davidsen

Ylber Ramadani
Jacob Schoop (anfører)
Arbnor Mucolli

Allan Sousa
Thais Damgaard Nielsen
Imed Louati

Bænken:
Thomas Hagelskjær (m)
Mads Lauritsen
Malte Amundsen
Mathias Hebo Rasmussen
Lundrim Hetemi
Vladlen Yurchenko
Melker Hallberg

Dommer: Ukendt
Tilskuere: 55

Mezokovesd Zsory FC (4-2-3-1): Péter Szappanos – Dániel Farkas, Róbert Pillár, Attila Szalai (xx: Dávid Hudák), Gábor Molnár (xx: Filip Dragóner) – Támas Szeles, Mikhail Meskhi (xx: Matija Katanec) – Sándor Vajda, Lajos Bertus (xx: Erik Sylie), Tamás Cseri (xx: László Pekár) – Stefan Drazic
Træner: Attila Kuttor.

Tekst: Morten Pelch.