Artiklen blev bragt første gang i kampprogrammet til hjemmekampen mod FC Roskilde den 19. september.

Af: Keld Bordinggaard, Head of Coaching

Efter tidligere at have været i klubben som både spiller og træner, er jeg nu pr. 1. august vendt tilbage i en ny rolle. Det har den lidt fornemme titel Head of Coaching, men jeg plejer at oversætte det mere simpelt: Jeg skal hjælpe trænerne med at hjælpe spillerne…

Vi skal sammen styrke træningsmiljøet og se på vores spillestilsmodel, som jo gerne skal udtrykke klubbens spilfilosofi. Hvordan træner vi for at leve op til den filosofi?

Lige i øjeblikket har vi også en del administrativt arbejde omkring licensansøgninger at bokse med.

Det er jo første gang i min tid i Nørreskoven, at jeg for alvor lærer Akademiet at kende, og jeg er blevet positivt overrasket over talentmassen og det daglige arbejde. Jeg har i skrivende øjeblik netop været vidne til en U19-Ligakamp, hvor vi besejrer FC Midtjylland – en af de helt store talentudviklingsklubber. De unge VB’ere viste ikke alene høj intensitet, men også høj kvalitet, og det er jo det, drengene skal have, hvis de skal klare det svære spring til seniorfodbold på højt niveau. Og kvalitet synes jeg, vi kan finde i VB lige fra U14 til U19, som er det område, jeg har mest med at gøre. Grundlaget for at producere førsteholdsspillere er større, end jeg umiddelbart havde regnet med.

Man skal jo være opmærksom på, når man vurderer VB’s spillertrup, at her præsenterer spillere som Arbnor Mucolli, Thomas Gundelund og Lundrim Hetemi sig allerede glimrende, og det er alle spillere fra Akademiet. Så døren er jo sparket ind – og der kommer flere gennem den dør i fremtiden…!

Et ungt talent skal først og fremmest besidde nogle teknisk-/taktiske kvaliteter. Han skal kunne læse situationen, faktisk før den opstår, have en løsning klar og teknisk være i stand til at udføre den. Fysikken og hurtigheden betyder i den sammenhæng mindre – det vigtigste er, at man kan accelerere spillet, fordi man er klog. Så har man muligheden for at taget springet til topfodbold. Har man kun fysik, kun hurtighed eller kun teknik, så er man udfordret i dagens elitefodbold. Man kan få indhop og specialopgaver, javel, men topspillere er i højere grad universalspillere. Det er den type spillere, vi skal lave, og det må træningen indrettes efter. Og her er et stykke vej endnu – ikke blot i VB, men i dansk fodbold i almindelighed.

Hvis vi kigger på fx en Tobias Sommer fra VB’s U19-Ligahold, så har han nogle af ønskede kompetencer. Han kan diktere kampens tempo, han accelererer spillet, når det er nødvendigt og tager luften ud, når det er påkrævet. Han har teknikken med sig og kan dække flere pladser, så det er et eksempel på det, jeg vil kalde en universalspiller.

Selvfølgelig har jeg også haft mulighed for at følge klubbens førstehold. Det er i mine øjne et hold, der råder over så dygtige spillere, at de – hvis de finder sammen – kan spille med om den enlige oprykningsplads. Det er dog et spørgsmål, om der er tid nok. Der er mange nye spillere, spillere fra forskellige kulturer, så det er en svær opgave for Gâlcă at få det til at fungere optimalt på så kort tid. Lykkes det, er det Constantin Gâlcăs fortjeneste…